wai kontrast
System Kierowania Nieletnich

System Kierowania Nieletnich

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Sadki

Dane teleadresowe
Samostrzel 7
89-110 Sadki
Telefon: 52 385 90 10, 52 385 90 11 Fax: 52 5545176,
e-mail: sekretariat@mow-samostrzel.pl
http://www.mow-samostrzel.pl


Dane organizacyjne

Dyrektor: Aleksandra Nowaczyk

Rodzaj placówki: publiczna
Organ prowadzący: Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią
Przeznaczenie: Dla dziewcząt
Typ: resocjalizacyjna

Zawody:

  • Fryzjer
  • Krawiec
  • Kucharz
  • Baza lokalowa

    Budynek 4-kondygnacyjny z dużym zapleczem kuchennym. Na parterze znajdują się sale lekcyjne i pomieszczenia szkolne. Na piętrach - pokoje mieszkalne wychowanek i pomieszczenia grupowe oraz pracownie do zajęć pozalekcyjnych.
    Liczba osób w pokojach: 3
    Zaplecze gastronomiczne: W placówce znajduje się duża kuchnia i stołówka dla całej społeczności. Ponadto na każdym piętrze mieszczą się aneksy kuchenne wyposażone w sprzęt AGD do dyspozycji wychowanek oraz na grupowe zajęcia kulinarne.
    Zaplecze sportowe: Obiekt wyposażony jest w salkę gimnastyczną i małą siłownię. Korzystamy również z pełnowymiarowej sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu, która znajduje się ok. 100 m od ośrodka. Wychowanki jeżdżą na basen do Nakła nad Notecią (ok. 10 km.), z którym placówka ma podpisaną stałą umowę (zimą opcjonalnie lodowisko).
    Zaplecze kultoralno-oświatowe: Każda grupa wychowawcza ma swoją świetlicę wyposażoną w sprzęt RTV i meble wypoczynkowe. Ponadto w placówce jest jedna duża świetlica na zajęcia dla całej społeczności, wykorzystywana również jako sala konferencyjna. Uroczystości i akademie odbywają w obszernej stołówce, na której znajduje się scena i kurtyna. Ośrodek posiada bibliotekę, salę komputerową (12 stanowisk) oraz bardzo dobrze wyposażone pracownie zawodowe: krawiecką, fryzjerską i gastronomiczną, a także pracownie do zajęć pozalekcyjnych: biofeedback, witrażową, decoupage, muzuczną i plastyczną. W obiekcie mieści się również harcówka.

    Oferta edukacyjna i wychowawcza

    W roku szkolnym 2023/2024 w placówce będzie funkcjonowało 5 oddziałów branżowej szkoły I stopnia po szkole podstawowej, w tym 2 oddziały klasy pierwszej, 2 oddziały klasy drugiej i 1 oddział klasy trzeciej: kl. I - 30 miejsc (fryzjer - 15, kucharz -15) - cykl trzyletni, kl. II - 30 miejsc (fryzjer - 15, kucharz - 8, krawiec - 7) - cykl trzyletni, kl. III - 12 miejsc (fryzjer - 6, kucharz - 6). Ośrodek posiada upoważnienie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku do przeprowadzania egzaminów zawodowych w formie elektronicznej (część pisemna) oraz części praktycznych z kwalifikacji: - FRK.01 Wykonywanie usług fryzjerskich, - HGT.02 Przygotowanie i wydawanie dań, - MOD.03 Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych.
    Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych:
    W placówce realizowany jest autorski program zajęć socjoterapeutycznych. Systematycznie odbywają się zajęcia terapii uzależnień i terapii traumy prowadzone przez specjalistów. W ośrodku realizowane są następujące programy profilaktyczne: "Trzymaj Formę !" - program prozdrowotny realizowany we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Nakle nad Notecią, "Dopalacze - trzecia strona zjawiska" - program profilaktyki uzależnień we współpracy z PSS-E w Nakle nad Notecią, "ARS, czyli jak dbać o miłość" - profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom od środków psychoaktywnych, "Zdrowie psychiczne. Radzenie sobie ze stresem" - program w zakresie wiedzy o podłożach występowania stresu oraz wybranych technik radzenia sobie z nim, "Dwa kółka" - autorski program rozwijania turystyki rowerowej, "Kosmetyczne rewolucje" - autorski program wiedzy i umiejętności w zakresie kosmetologii, " Znamię? Znam je!" - upowszechnianie wiedzy i profilaktyka czerniaka, "Podstępne WZW" - program upowszechniający wiedzę na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, a także uświadamianie zagrożeń i zasad profilaktyki w tym zakresie oraz kształtowanie zasad tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych. Duży nacisk kładziemy na rozwijanie umiejętności emocjonalno-społecznych naszych wychowanek poprzez aktywny WOLONTARIAT na rzecz różnych podmiotów (DPS, szpitale, schroniska dla zwierząt, szkoły i przedszkola integracyjne, itp.)
    Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań):
    W placówce działają: - koło filmowe, - koło teatralne, - koło wokalno-muzyczne, - koło kajakowe, - SKS, - koło tenisa stołowego, - koło rękodzielnicze. - koło witrażowe, - koło decoupage, - koła przedmiotowe Aktualnie realizujemy też, w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Toruniu, projekt "Trampolina 3" finansowany z funduszy europejskich, w ramach którego placówka otrzymała pond 333 tys. zł. na realizację: - kursów zawodowych dla wychowanek (kurs barmana, kurs baristy, obsługa kas fiskalnych, kurs kosmetyczny), - zajęć rozwijających zainteresowania i zamiłowania, - wycieczek turystyczno-krajoznawczych, - zajęć z zakresu pomocy psychologiczno -pedagogicznej. W roku 2023 otrzymaliśmy z Powiatu Nakielskiego środki na realizację ciekawych projektów edukacyjnych : "Babie lato" i "Que sera,sera"
    Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
    Placówka zatrudnia specjalistę z zakresu doradztwa zawodowego. Zajęcia są prowadzone w ramach godzin szkolnych oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej.