wai kontrast
System Kierowania Nieletnich

System Kierowania Nieletnich

Zespół Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Kraków

Dane teleadresowe
ul.Górka Narodowa 116
31-234 Kraków
Telefon: 12 415 00 40 wewn. 202; 230; 208 Fax: 12 415 00 40 wewn.23
e-mail: zprs@mjo.krakow.pl
http://


Dane organizacyjne

Dyrektor: Grzegorz Rzeźnik

Rodzaj placówki: publiczna
Organ prowadzący: Urząd Miasta Krakowa
Przeznaczenie: Dla chłopców
Typ: resocjalizacyjna

Zawody:

  • Elektryk
  • Mechanik pojazdów samochodowych
  • Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
  • Baza lokalowa

    Dwa pawilony internatowe, przewidziane na 30 wychowanków. Działają trzy grupy, w każdej grupie znajdują się 3 sypialnie, świetlica i aneks kuchenny, łazienka. Na terenie placówki znajduje się także szkoła, kuchnia i stołówka.
    Liczba osób w pokojach: 3 lub 4
    Zaplecze gastronomiczne: W każdej grupie znajduje się aneks kuchenny, dodatkowo na terenie placówki funkcjonuje kuchnia wraz ze stołówką wydająca śniadania, obiady i kolacje.
    Zaplecze sportowe: Placówka posiada jedno boisko trawiaste do piłki nożnej oraz jedno asfaltowe wielofunkcyjne a także siłownię. W szkole na terenie placówki znajduje się sala gimnastyczna.
    Zaplecze kultoralno-oświatowe: Do wspólnego użytku biblioteka, sala komputerowa, pracownia gastronomiczna, stolarska i dziennikarska.

    Oferta edukacyjna i wychowawcza

    Przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym działa Szkoła Podstawowa Specjalna nr 59 oraz Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia nr 59. Szkoła branżowa prowadzi kształcenie w zawodach: klasa I (zawody: mechanik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych) klasa II (mechanik pojazdów samochodowych i elektryk) i klasa III (mechanik pojazdów samochodowych i monter zabudowy i robót wykończeniowych). Kształcenie zawodowe będzie prowadzone w Centrum Kształcenia Zawodowego w Krakowie. W szkole prowadzone są zajęcia wspierające edukację wychowanków tj. koła zainteresowań, lekcje wychowawcze (tematyczne) oraz zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze. Dodatkowo oprócz zajęć edukacyjnych, chłopcy uczęszczają na zajęcia specjalistyczne, które są dostosowane do aktualnych potrzeb wychowanków tj. terapia indywidualna, terapia grupowa, profilaktyka uzależnień, logopeda, TZA i TUS oraz koła zainteresowań prowadzone na terenie internatu. Ważnym elementem programu wychowawczego są zajęcia ułatwiające funkcjonowanie wychowanków w nowym środowisku (ośrodkowym- zajęcia integracyjno- adaptacyjne, poza ośrodkowym - np. "Wychowanek poza domem"). W postępowaniu edukacyjno - wychowawczym nacisk kładziony jest na wspieranie i rozwój potencjałów chłopców poprzez zajęcia celowane np. "MOW - Desperados". Prócz zajęć odbywających się cyklicznie na terenie Ośrodka, wychowankowie wyjeżdżają na różnego rodzaju wycieczki krajoznawcze oraz uczęszczają do instytucji szeroko pojętej kultury i sztuki. Metodami pracy wychowawczej są m.in. dialog motywacyjny, system ekonomii punktowej, metoda "sytuacji uczących", TUTORING
    Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych:
    Profilaktyka uzależnień prowadzona jest w ramach terapii grupowej i indywidualnej. Wychowankowie uczestniczą także w zajęciach w ramach "Programu profilaktyki wskazującej dla osób używających narkotyków". Podopieczni biorą także udział w wielu akcjach promujących zdrowy styl życia.
    Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań):
    W ramach zajęć pozalekcyjnych prowadzone są obowiązkowe zajęcia terapeutyczne (terapia grupowa i indywidualna, zajęcia wyrównawcze, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia biblioteczne, "laboratoria przyszłości") i wychowawcze. W placówce organizowanych jest szereg zajęć kulturalno-sportowych (m.in. wyjścia do kina, teatrów, muzeów, wycieczki turystyczne, basen, turnieje piłkarskie, konkursy). Prowadzone są następujące kółka zainteresowań: kulinarne, muzyczne, piłkarskie, informatyczne, zajęcia z hipoterapii, dziennikarskie, plastyczne, "Jestem kulturalny".
    Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
    W placówce zatrudniony jest doradca zawodowy, który m.in. przeprowadza testy predyspozycji zawodowych i edukacyjnych wychowanków.