Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Ostrowiec Świętokrzyski
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
Telefon: (41) 26 62 274 Fax: (41) 24 82 440
e-mail: pdmsosw@poczta.fm
http://www.mos.ostrowiec.pl/
Dyrektor: Ewa Bukała
Rodzaj placówki: publiczna
Organ prowadzący: Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim
Przeznaczenie: Dla chłopców
Typ: socjoterapeutyczna
Zawody:
Budynek może pomieścić 84 wychowanków.
Liczba osób w pokojach: 4
Zaplecze gastronomiczne: Budynek dysponuje własną kuchnią i stołówką. Posiłki przygotowywane są na miejscu przez zatrudniony personel. Ponadto w internacie osobna kuchnia do dyspozycji grup wychowawczych.
Zaplecze sportowe: W budynku znajduje się sala gimnastyczna, siłownia, sala bilardowa; MOS położony jest w kompleksie kilku szkół z zapleczem sportowym (boiska); w okresie zimowym możliwość korzystania z dużej hali sportowej zlokalizowanej w sąsiedztwie placówki.
Zaplecze kultoralno-oświatowe: Każda grupa wychowawcza dysponuje osobną świetlicą, w budynku sala komputerowa, biblioteka.
W MOS funkcjonuje szkoła podstawowa (klasy V i VI), gimnazjum w pełnym zakresie oraz szkoła zawodowa w zawodzie kucharz.
Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych:
Informacja o realizowanych w placówce programach:
1. Program profilaktyczny (wczesnej interwencji) – ma na celu wspomaganie prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego wychowanków poprzez rozwijanie umiejętności społecznie akceptowanych. Szczególny nacisk położony jest na takie zagadnienia, jak zmniejszenie zachowań agresywnych wśród wychowanków; przeciwdziałanie uzależnieniom i zapobieganie przedwczesnemu kończeniu edukacji. Obejmuje działania edukacyjne, informacyjne, alternatywne, interwencyjne i środowiskowe.
2. Program wychowawczy – którego nadrzędnym celem jest stworzenie bezpiecznego i przyjaznego miejsca dla młodzieży, mającej problemy z nauką i zachowaniem, często o zaniżonej samoocenie, niewielkich umiejętnościach prospołecznych, zaniedbanej wychowawczo. Najważniejszymi modułami programu są: zapewnienie wychowankom poczucia bezpieczeństwa, obrona przed przemocą i agresją ze strony rówieśników; kształtowanie u dzieci i młodzieży odpowiedzialności za własne postępowanie, wyrabianie krytycyzmu i postaw asertywnych; promocja zdrowia, propagowanie zdrowego trybu życia, ekologicznego modelu funkcjonowania we współczesnym świecie; przygotowanie młodzieży do udziału w życiu publicznym, samorządności, dbałość o tradycje i obyczaje, wychowanie patriotyczne i obywatelskie.
3. Program zajęć socjoterapeutycznych - jego celem jest wspieranie wszechstronnego rozwoju wychowanków poprzez realizację celów edukacyjnych, rozwojowych i terapeutycznych; nabywanie i rozwijanie umiejętności społecznie akceptowanych, nawiązywanie i utrzymywanie pozytywnych kontaktów z innymi ludźmi. Zajęcia prowadzone są w grupie w wymiarze 1 godziny tygodniowo według autorskich programów socjoterapeutów.
4. Program „Profilaktyka a Ty. Co Ty zrobiłeś dla profilaktyki uzależnień” (PaT) – ogólnopolski program opracowany przez inspektora policji Grzegorza Jacha (pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego). Główne cele programu to: zmniejszenie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej, inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień, zachęcanie rodziców do częstszych rozmów z dziećmi oraz tworzenie ogólnopolskiej społeczności promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień. Działania profilaktyczne realizowane są poprzez różne formy sztuki: spektakle teatralne, twórczość plastyczną, muzyczną i filmową, we współpracy z uczniami spoza ośrodka socjoterapii. Powiatowym koordynatorem programu PaT jest pedagog MOS w Ostrowcu Świętokrzyskim Magdalena Kalista – Jasiak.
Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań):
W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim wykwalifikowana kadra prowadzi zajęcia terapeutyczne oraz koła tematyczne w grupach wychowawczych. Swoim zakresem obejmują:
1. Zajęcia specjalistyczne
Wychowankowie ośrodka biorą udział w zajęciach specjalistycznych z zakresu zajęć socjoterapeutycznych, w trakcie których mają oni okazję nabyć umiejętności współdziałania w grupie, wzmacniać zaburzoną samoocenę, nabyć umiejętność asertywnego wyrażania swojego zdania i konstruktywnego porozumiewania się, czy rozwijniać zdolności.
2. Zajęcia wychowawcze
Codzienna, systematyczna praca wychowawców z wychowankami ma pomagać im w rozwiązywaniu ich problemów życiowych, w prostowaniu ich ścieżek życia. Wychowawcy towarzyszą chłopcom przez cały ich dzień – w czasie nauki, pracy, odpoczynku i spoczynku nocnego.
3. Zajęcia artystyczne i techniczne ( majsterkowanie )
Podczas zajęć uwzględniane są indywidualne zainteresowania wychowanków, maja oni wpływ na dobór realizowanych tematów. Celem zajęć jest rozwijanie u wychowanków zainteresowań i uzdolnień plastycznych, zdobywanie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi oraz właściwego ich łączenia. Zajęcia te spełniają ważną rolę w kształtowaniu osobowości człowieka – poprzez twórczość uzewnętrzniają się emocje, przeżycia, myśli, słowa, prośby, życzenia. Wychowankowie działając wyrażają siebie, a to wpływa na rozwój umysłowy, doskonali procesy poznawcze: pamięć, wyobraźnię, kształtuje spostrzegawczość i umiejętność wnikliwej obserwacji. Równocześnie dzięki tym zajęciom budzą się nowe zainteresowania, kształtuje się artystyczna wrażliwość i dbałość o estetykę i kulturę życia codziennego. Wychowankowie poprzez rzeczy, które udaje się im stworzyć czują się potrzebni i dowartościowani.
4. Zajęcia kulinarne
Wychowankowie mają możliwość uczenia się i podniesienia swoich kompetencji kulinarnych, które są niezwykle istotne w codziennym dorosłym życiu. Uczą się smacznego, zdrowego i ekonomicznego przygotowywania dań i wypieków. Poznają zasady kulturalnego spożywania posiłków, nakrywania do stołu, dekorowania stołów, itp.
5. Koła zainteresowań
Koło Turystyczno – Kulturalno – Oświatowe. Jego głównym celem jest rozwijanie postaw patriotycznych wychowanków poprzez poznawanie Polski, jej tradycji, kultury narodowej i przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem najbliższej okolicy. Wychowankowie rozwijają zainteresowania krajoznawcze i turystyczne. W ramach działalności koła organizowane są wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi, pogadanki tematyczne.
Koło Turystyczne. Zajęcia koła prowadzone są dla chętnych wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Głównym celem działalności koła jest miłe i aktywne spędzanie czasu wolnego przez wychowanków oraz rozwijanie zainteresowań turystycznych.
Organizowane są trzy typy zajęć :
• zajęcia terenowe - spacery po Ostrowcu Św. i jego okolicach, poznawanie i poszerzanie wiedzy o mijanych po drodze ważniejszych miejskich i obiektach;
• zajęcia terenowe - jednodniowe wycieczki, rajdy piesze;
• zajęcia w internacie w formie spotkań przygotowujących do wycieczek i spotkań podsumowujących wycieczki.
Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
Doradztwo edukacyjno - zawodowe obejmuje szereg umiejętności przydatnych w podejmowaniu decyzji związanych z wyborem zawodu jak i poruszaniu się na rynku pracy. Główne zadania realizowany w tym obszarze to:
1. Jaki jestem. Moja samoocena.( zajęcia warsztatowe)
2. Moje mocne i słabe strony.( zajęcia warsztatowe)
3. Moje miejsce w grupie.( zajęcia warsztatowe)
4. Poznaję swoje sposoby zachowań. Adekwatne do sytuacji formy zachowań.( zajęcia warsztatowe)
5. Zainteresowania i skłonności zawodowe uczniów.( zajęcia indywidualne)
6. Poznajemy zawody.( zajęcia warsztatowe)
7. Pisanie C.V. i listu motywacyjnego.( zajęcia warsztatowe)
8. Przygotowanie do wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i zawodu.( zajęcia warsztatowe)
9. Rynek pracy. Planowanie ścieżki kariery zawodowej.( zajęcia warsztatowe)
10. Badanie uczniów za pomocą metody Wstępna Orientacja Zawodowa
( WOZ).- zajęcia indywidualne
11. Planowanie własnej kariery zawodowej- zajęcia indywidualne.