Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. św. Jana Bosko Strzelno
88-320 Strzelno
Telefon: 52/ 31-89-571 e-mail: osrodek@mowstrzelno.pl
http://www.mowstrzelno.pl
Dyrektor: Anna Michalska
Rodzaj placówki: publiczna
Organ prowadzący: Starostwo Powiatowe w Mogilnie
Przeznaczenie: Dla chłopców
Typ: resocjalizacyjna
Zawody:
Placówka mieści się w jednopiętrowym budynku (po byłym internacie). Na parterze znajdują się 4 sale lekcyjne, 2 przestronne świetlice, sala informatyczna i biblioteczka, pomieszczenie administracyjne i gospodarcze, siłownia, pomieszczenie do przechowywania rowerów, izolatka dla chorych, toaleta i prysznice, a we wnęce korytarza stół do tenisa i ławki. Natomiast piętro zajmują pokoje sypialne (11) dla wychowanków, aneks kuchenny z pokojem przeznaczonym do odwiedzin wychowanków, świetlica, pokój psychologa i pedagoga, toaleta i prysznice, składnica akt, pomieszczenie gospodarcze, pokój wychowawców z magazynem przeznaczonym na depozyt wychowanków, pomieszczenie gospodarcze.
Liczba osób w pokojach: Posiadamy 3, 4 - osobowe pokoje. Pokoje są wyposażone zgodnie ze standardami określonymi w rozporządzeniu dotyczącym organizacji pracy MOW.
Zaplecze gastronomiczne: Wychowankowie mają do dyspozycji obszerny i w pełni wyposażony aneks kuchenny. Natomiast posiłki podstawowe są spożywane przez nieletnich w stołówce.
Zaplecze sportowe: W ośrodku znajduje się siłownia. Korzystamy z orlika, miejscowego boiska wielofunkcyjnego, sali gimnastycznej należącej do Zespołu Szkół w Strzelnie sąsiadującego z placówką oraz z miejskiej hali sportowej i pływalni w Mogilnie. Posiadamy różnego rodzaju sprzęt sportowy i turystyczny (rowery, namioty i inne sprzęty niezbędne do organizacji biwaków).
Zaplecze kultoralno-oświatowe: W budynku znajdują się 3 świetlice wyposażone w sprzęt audiowizualny, przenośne nagłośnienie, materiały do organizacji zajęć plastycznych, muzycznych, gry planszowe oraz standardowe sprzęty (stoliki, krzesła, kanapy). Posiadamy salę komputerową z przenośnymi komputerami i tabletami. Wychowankowie korzystają z zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strzelnie oraz z biblioteczki w placówce zawierającej książki w formie papierowej, elektronicznej, audiobooki.
W placówce funkcjonuje szkoła podstawowa (klasa VIII) i branżowa szkoła I stopnia (klasa I i II) kształcąca w zawodach: mechanik - monter maszyn i urządzeń oraz mechanik pojazdów samochodowych.
Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych:
Prowadzimy zajęcia o charakterze profilaktycznym dotyczące zachowań agresywnych, sposobów spędzania czasu wolnego i zdrowego trybu życia, uzależnień od środków psychoaktywnych oraz socjoterapeutyczne i przygotowujące do życia w rodzinie, a także rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne. Porad i konsultacji udziela psycholog i pedagog, także w ramach terapii indywidualnych. W przypadkach koniecznych współpracujemy ze stacjonarnymi placówkami leczenia uzależnień oraz poradnią zdrowia psychicznego. Ponadto placówka uczestniczy w projekcie "Trampolina 3" finansowanym z funduszy unijnych, w ramach którego odbywają się następujące zajęcia:
• trening umiejętności społecznych pod kierunkiem opiekuna uczestnika,
• z zasad racjonalnego odżywiania i gospodarowania budżetem domowym,
• sportowe (tenis stołowy, piłka nożna),
• warsztaty rozwijające umiejętności specjalistyczno-techniczne (ślusarz, stolarz),
• artystyczne (plastyczne, wykorzystanie druku 3D i fotografia artystyczna),
• terapeutyczne z psychologiem (indywidualne i grupowe),
• terapia z profilaktyką uzależnień,
• wyjazdy profilaktyczno-wychowawcze,
• wyjazdy resocjalizacyjno-terapeutyczne,
• wizyty zawodoznawcze,
• kurs budowlany z uprawnieniami elektrycznymi.
Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań):
W ramach zajęć pozalekcyjnych funkcjonują sekcje: sportowa (piłka nożna, tenis stołowy, siłownia, siatkówka), rowerowa, turystyczna, artystyczno-kulturalna, czytelnicza, ekologiczno-porządkowa, społeczno-wychowawcza, usamodzielnienia oraz drużyna harcerska "Nieprzetartego szlaku" im. Kazimierza Górskiego, zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3D oraz sprzętu audiowizualnego do nagrań muzycznych i teledysków. Ponadto współpracujemy z instytucjami i organizacjami funkcjonującymi w środowisku lokalnym.
Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
Zajęcia z doradztwa zawodowego prowadzone są przez specjalistę w ramach zajęć edukacyjnych. Ponadto zagadnienia z doradztwa zawodowego realizowane są przez wychowawców w ramach działalności sekcji zainteresowań, zwłaszcza usamodzielnienia. Współpracujemy z Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej w Bydgoszczy oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Mogilnie. Wizyty zawodoznawcze realizowane są także w ramach projektu finansowanego z funduszy unijnych "Trampolina 3".