wai kontrast
System Kierowania Nieletnich

System Kierowania Nieletnich

Salezjański Ośrodek Wychowawczy Czaplinek

Dane teleadresowe
Trzciniec 25
78-550 Czaplinek
Telefon: 943758726 Fax: 943754826
e-mail: mow46@trzciniec.esalezjanie.pl
https://trzciniec-esalezjanie.edupage.org/


Dane organizacyjne

Dyrektor: Tomasz Kościelny

Rodzaj placówki: niepubliczna
Organ prowadzący: Towarzystwo Salezjańskie -Inspektoria Piła
Przeznaczenie: Dla chłopców
Typ: resocjalizacyjna

Zawody:

  • Kucharz
  • Mechanik pojazdów samochodowych
  • Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
  • Stolarz
  • Baza lokalowa

    Internat nr. 1: 12 pokoi 4 osobowych ( po 4 pokoje w każdej z 3 grup wychowawczych mogących pomieścić maksymalnie 48 wychowanków. Rozmieszczenie chłopców: od 1 do 4 w pokoju) Internat nr. 2: 12 pokoi 2,3 i 4 osobowych ( 7 pokoi 4 osobowych, 2 pokoje 2 osobowe, 3 pokoje 3 osobowe) mogących pomieścić maksymalnie 41 wychowanków. Rozmieszczenie chłopców: od 1 do 4 w pokoju) Grupa Usamodzielnienia: 3 pokoje 4 osobowe.
    Liczba osób w pokojach: od 1 do 4
    Zaplecze gastronomiczne: Salezjański Ośrodek Wychowawczy dysponuje dwoma stołówkami, po jednej w każdym z internatów. W każdym z internatów znajduje się również kuchnia. Na siedmiu grupach wychowawczych funkcjonują aneksy kuchenne.
    Zaplecze sportowe: Salezjański Ośrodek Wychowawczy posiada dwa boiska trawiaste, salę gimnastyczną, dwa boiska do siatkówki plażowej, dwa parki rekreacyjne, stoły do tenisa stołowego, piłkarzyki, siłownie, dwa boiska do koszykówki. Posiadamy również kompletny sprzęt do paintballa i karabiny pneumatyczne które wykorzystujemy do zajęć w naszym parku, kajaki wykorzystywane do spływów w okolicznych rzekach oraz rowery, rolki, deskorolki, sprzet do badmintona, freesby, nordic walking. Korzystamy również z zaplecza sportowego zewnętrznego: basen sportowy i rekreacyjny w Szczecinku, Świdwinie, Wałczu i Koszalinie, sala gimnastyczna, siłownia, lodowisko i Orlik w Czaplinku.
    Zaplecze kultoralno-oświatowe: Salezjański Ośrodek Wychowawczy posiada 7 świetlic rekreacyjnych wyposażonych w telewizor i 7 świetlic edukacyjnych po 2 w każdej z grup wychowawczych, dodatkowo świetlica-oratorium (sala kinowa) i świetlica w grupie usamodzielnienia, salę komputerową, bibliotekę, dwie sale terapeutyczne i świetlicę Republiki Marzeń.

    Oferta edukacyjna i wychowawcza

    Przy ośrodku funkcjonuje Szkoła Branżowa I Stopnia Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Bosko. Kształcimy w zawodach: Mechanik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, stolarz i kucharz. Dodatkowo uczniowie szkoły Branżowej mają możliwość odbycia dodatkowych kursów kwalifikacyjnych m.in. barista, kelner, wulkanizator itp. Realizujemy projekt "ku przyszłości" oferujący zdobycie dodatkowych kwalifikacji zawodowych.
    Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych:
    W placówce realizowane są: program profilaktyczno-wychowawczy, program indywidualnego wparcia wychowanka z doświadczeniem przemocy seksualnej, program Treningu Zastępowania Agresji, program pracy z wychowankiem przejawiającym symptomy suicydalne, program wsparcia dla wychowanka doświadczającego żałoby, program zajęć terapeutycznych dotyczących samooceny, program zajęć dla osób zagrożonych uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, program zajęć socjoterapeutycznych także dla osób z zespołem Aspargera. Od września 2017 funkcjonuje program Gra symulacyjna "Biuro pracy i kariery" - wdrażający wychowanków do podjęcia pierwszej pracy zarobkowej, uczący odnalezienia się na rynku pracy.
    Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań):
    W placówce funkcjonują koła zainteresowań: koło stolarskie, koło plastyczne, koło j. angielskiego, koło wędkarskie, koło piłkarskie, koło teatralno-kabaretowe, koło filmowe, koło rękodzielnicze, koło informatyczne, koło muzyczne, koło siatkarskie, koło liturgiczne, koło kulinarne, koło patriotyczno-obronne. Od września 2017 roku funkcjonuje grupa sportowa która w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 zdobyła wicemistrzostwo Polski MOW w piłce nożnej oraz grupa terapii uzależnień i grupa usamodzielnienia. W ramach grupy sportowej, wychowankowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach sportowych z trenerami i wychowawcami (basen, piłka nożna, siłownia, crossfit). W ramach grupy terapii uzależnień, prowadzone były dodatkowe zajęcia i społeczności ze specjalistami terapii uzależnień. Od września 2017 funkcjonuje Salezjańska Republika Marzeń która realizuje marzenia rozwija pasje, talenty i umiejętności naszych wychowanków nie tylko na terenie placówki ale i poza nim.
    Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
    W Szkole i ośrodku funkcjonuje Szkolny Ośrodek Kariery oraz Doradca Zawodowy. W ramach zajęć szkolnych uczniowie biorą udział w programie „rok szkoły zawodowców” przygotowującym do sporządzenia ścieżki kariery zawodowej. W Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym prowadzone są zajęcia z usamodzielnień oraz wychowankowie biorą udział w autorskim programie "już się nie boję" przygotowującym do samodzielnego życia w społeczeństwie, poprawnego funkcjonowaniu na rynku pracy, wypełniania druków urzędowych oraz licznych biwakach organizowanych przez Salezjański Ośrodek Wychowawczy przygotowujących od strony praktycznej do samodzielnego życia i odpowiedzialności za samego siebie. Od września 2017 roku jest realizowany autorski projekt "wychowanie przez pracę" w ramach resocjalizacji przez prace. W ramach projektu wychowankowie uczestniczą w dodatkowych zajęciach przygotowujących do samodzielnego życia i pracy zawodowej we współpracy z lokalnymi instytucjami i firmami.