Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Dąbrowa Białostocka
16-200 Dąbrowa Białostocka
Telefon: 85/ 71 28 408, kom. 795 459 374 Fax: 85/ 71 28 408
e-mail: sow@rozanystok-salezjanie.pl, sekretariat-sow@rozanystok-salezjanie.pl
http://www.rozanystok-salezjanie.pl
Dyrektor: Daniel Kwietniewski
Rodzaj placówki: niepubliczna
Organ prowadzący: Towarzysto Salezjańskie Inspektoria św. St. Kostki
Przeznaczenie: Dla chłopców
Typ: resocjalizacyjna
Zawody:
Do dyspozycji na każdej grupie jest 3 sypialnie, korytarz, pokój dzienny, łazienkę dostosowaną do potrzeb 12 osobowej grupy.
Liczba osób w pokojach: 4 osoby
Zaplecze gastronomiczne: Każda z grup wychowawczych ma swój osobny aneks kuchenny składający się z lodówki, kuchenki z piekarnikiem, zlewu, zmywarki oraz szafek kuchennych oraz wyposażenia kuchennego (naczyń, sztućców, garnków, patelni,miksera), co umożliwia samodzielne przygotowanie posiłku lub odpowiednie przechowywanie jedzenia wychowanków.
Zaplecze sportowe: Posiadamy pełnowymiarową salę gimnastyczną, siłownię oraz dostęp do Orlika.
Zaplecze kultoralno-oświatowe: Posiadamy salę teatralną ze sceną, kurtyną, dobrym oświetleniem i nagłośnieniem. Na każdej grupie wychowawczej znajduje się komputer z dostępem do Internetu, posiadamy również dwie sale komputerowe, z których chłopcy korzystają podczas zajęć szkolnych. Wychowankowie mają dostęp do Biblioteki Publicznej, która znajduje się w Różanymstoku, mogą również korzystać z zbirów zgromadzonych w ośrodku.
Prowadzimy edukację w zakresie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2024/2025 :
- piąta klasa szkoły podstawowej
- szósta klasa szkoły podstawowej
- siódma klasa szkoły podstawowej
- ósma klasa szkoły podstawowej
W roku szkolnym 2024/2025 prowadzimy również edukację o kierunku kucharz, stolarz:
- I klasa w zakresie Branżowej Szkoły Specjalnej I Stopnia
wolne miejsca o kierunku KUCHARZ - 3 MIEJSCA
- II klasa w zakresie Branżowej Szkoły Specjalnej I Stopnia
wolne miejsca o kierunku KUCHARZ - 0 MIEJSCA
Wielu naszych wychowanków doświadcza rozmaitych trudności w nauce. Postanowiliśmy wspierać ich rozwój obejmujący wszystkich wychowanków nauką żonglowania, które jak wynika z badań, poprzez przyrost istoty szarej i białej oraz pełny rozwój spoidła wielkiego mózgu, pomaga w koncentracji uwagi, poprawia koordynacje wzrokowo-ruchową, kształtuje kompetencje kluczowe i pomaga się zrelaksować, wyciszyć.
Wychowanków ze szczególnymi trudnościami z koncentracją uwagi obejmujemy zajęciami z Biofeedbacku.
Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych:
Realizujemy następujące programy:
RAP Pedagogika - program profilaktyczny Dobromira Makowskiego
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów używających i nadużywających substancji psychoaktywnych
Samodzielni-program Usamodzielnienia wychowanków
Program Wychowawczy- skupiony na trzech obszarach: otwartość, samodzielności i poczuciu bezpieczeństwa
Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań):
Nasi wychowankowie mogą korzystać z szerokiego zakresu zajęć pozalekcyjnych
ZAJĘCIA CYRKOWE składające się z : żonglowania jazdy na monocyklach, poi, fire show, chodzenia po slacku, akrobacja na szarfie akrobatycznej. Wychowankowie przejawiający szczególne zasadności lub bardzo pracowici mają własną grupę cyrkową CYRKPLOZJA. Przygotowują pokazy cyrkowe dla różnych grup odbiorów, np. pacjentów onkolog, biorą również udział w przeglądach ogólnopolskich.
NAUKA JAZDY KONNEJ. Posiadamy własną stadninę koni i i jeździectwa. Nasi wychowankowie mogą nauczyć się jeździć konno, przygotować do zdobycia odznaki jeździeckiej, jak również zapoznać się z pracą stajennego. Organizujemy również rajdy konne w terenie.
ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE. Posiadamy dwie pracownie plastyczne, gdzie chłopcy pod okiem artysty plastyka mogą próbować swoich twórczych sił w malarstwie, rysunku, rzeźbie, linorycie.
Treningi siatkówki. Posiadamy drużynę siatkarską, która trenuje pod okiem instruktora siatkówki. Wychowankowie grają w lidze amatorskiej, uczestniczą również w turniejach organizowanych przez społeczności lokalne.
CAPOEIRA. Prowadzona przez brazylijskich instruktorów pozwala oprócz poznania samej sztuki walki poznać też inną kulturę.
Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
Wychowankowie ósmej klasy szkoły podstawowej jak również kończący w bieżącym roku szkolnym osiemnastolatkowie są objęci rocznym przygotowaniem do opuszczenia ośrodka. W programie tego przygotowania oprócz zajęć warsztatowych, nauki umiejętności praktycznych są również zajęcia obejmujące doradztwo zawodowe prowadzone przez psychologa ośrodka.