wai kontrast
System Kierowania Nieletnich

System Kierowania Nieletnich

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka Szczecin

Dane teleadresowe
ul. Kamienna 22
71-883 Szczecin
Telefon: 91 453-81-03 lub 91 453 85 92 Fax: 91 453-81-03
e-mail: mow@miasto.szczecin.pl
http://www.mow-szczecin.edupage.org


Dane organizacyjne

Dyrektor: Anna Hrynkiewicz-Pawłaszek

Rodzaj placówki: publiczna
Organ prowadzący: Urząd Miasta Szczecin
Przeznaczenie: Dla dziewcząt
Typ: resocjalizacyjna

Zawody:

  • Cukiernik
  • Kucharz
  • Baza lokalowa

    MOW usytuowany jest w spokojnej dzielnicy, z dala od centrum, w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy Wkrzańskiej. Szkoła i pomieszczenia grup wychowawczych znajdują się w dwóch osobnych skrzydłach budynku. Każda grupa korzysta z własnego węzła sanitarnego. Pracownie szkolne wyposażone są w pomoce dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny. Uczennice realizują program praktycznej nauki zawodów w odpowiednio wyposażonych pracowniach gastronomicznych. Wokół budynku znajdują się tereny zielone, na których nasadzone są rośliny ozdobne, krzewy i drzewa owocowe oraz ogród warzywny. Prace na terenach zielonych prowadzone są w ramach realizacji planów pracy wychowawczo - resocjalizacyjnej grup wychowawczych oraz kół zainteresowań.
    Liczba osób w pokojach: 4
    Zaplecze gastronomiczne: Każda grupa dysponuje świetlicą z aneksem kuchennym, wyposażonym w kuchenkę elektryczną z piekarnikiem, lodówkę z zamrażarką, zlewozmywakiem, naczyniami i przyborami do przygotowywania i konsumowania posiłków. Wychowanki w dni powszednie przygotowują samodzielnie śniadania i kolacje, w dni wolne od nauki szkolnej - wszystkie posiłki. W stołówce w dni powszednie wychowanki spożywają drugie śniadanie oraz obiad, przygotowane na miejscu przez kucharki.
    Zaplecze sportowe: Na terenie placówki znajduje się sala gimnastyczna, siłownia oraz boisko do gry w piłkę siatkową.
    Zaplecze kultoralno-oświatowe: Każda grupa ma własną świetlicę, wyposażoną w podręczny księgozbiór oraz zestaw gier planszowych, telewizor i odtwarzacz DVD. Każda grupa ma do dyspozycji własny komputer stacjonarny oraz laptopa. W Ośrodku jest biblioteka ze stanowiskami komputerowymi z łączem internetowym oraz pracownia komputerowa.

    Oferta edukacyjna i wychowawcza

    Szkoła podstawowa z klasami ogólnymi. Branżowa szkoła I stopnia dla absolwentek szkoły podstawowej, kierunki kształcenia: cukiernik i kucharz.
    Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych:
    W grupach wychowawczych od wielu lat realizujemy projekty wolontariackie, których głównym zadaniem jest pomaganie innym ludziom, kształtowanie postaw wrażliwości i wyrabianie gotowości niesienia pomocy słabszym. Główne projekty to: wolontariat w Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, wolontariat w Domu Kombatanta przy ulicy Kruczej w Szczecinie, projekt Peleton, koło Caritas, pedagogika cyrku, bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Od kilkunastu lat realizujemy program profilaktyki w oparciu o formy survivalowe, szkołę przetrwania jako całoroczny projekt w grupach wychowawczych a podsumowaniem jest Ogólnopolski Rajd Survivalowy pod patronatem Prezydenta Miasta Szczecin. Współpracujemy z Radą Osiedla Skolwin, Stowarzyszeniem "Skolwin i My", parafialnym kołem Caritas, Uniwersytetem Szczecińskim, Urzędem Marszałkowskim.
    Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań):
    W szkołach zależnie od potrzeb organizujemy zajęcia wyrównawcze ze szczególnym naciskiem na przedmioty matematyczno - przyrodnicze. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni prowadzimy projekt edukacji przez pracę - Agroszkoła. Wprowadzenie ekologicznie wyhodowanych warzyw i owoców podnosi wartość odżywczą naszych posiłków i kształtuje prozdrowotne postawy w osobowościach wychowanek. Dziewczęta wykonują prace rękodzielnicze na kiermasze świąteczne organizowane przez parafialne koło Caritas. Wychowanki trenują boks w klubie sportowym BKS Sokół. Poza tym wychowawcy w internacie prowadzą średnio raz w tygodniu następujące zajęcia w ramach zajęć rozwijających zainteresowania: plastyczne, relaksacyjne, rękodzielnicze, fotograficzne, sportowe z el samoobrony, piłki siatkowej czy tańca, muzyczne, turystyczno-sportowe, filmowe, "Działaj" - arteterapia, hortikuloterapia, socjoterapia, morsowanie. Wychowanka wybiera sobie zajęcia, w których chce brać udział.
    Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
    Nauczyciele wychowawcy klas w ciągu roku szkolnego realizują plany kształcenia zawodowego w ramach preorientacji zawodowej z wykorzystaniem współpracy z Mobilnym Centrum Kształcenia Zawodowego w Szczecinie. Organizujemy spotkania z pracodawcami oraz z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy w Szczecinie. W ramach zajęć z doradztwa zawodowego wychowanki odwiedzają miejsca pracy typu: restauracje, hotele, cukiernie.