wai kontrast
System Kierowania Nieletnich

System Kierowania Nieletnich

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Trzebież

Dane teleadresowe
ul.Wkrzańska 10
72-020 Trzebież
Telefon: 0-91 312-83-51 Fax: 0-91 312-83-51
e-mail: info@mowtrzebiez.pl
http://www.mowtrzebiez.pl


Dane organizacyjne

Dyrektor: Marcin Głuszyk

Rodzaj placówki: publiczna
Organ prowadzący: Starostwo Powiatowe w Policach
Przeznaczenie: Dla chłopców
Typ: resocjalizacyjna

Zawody:

  • Kucharz
  • Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
  • Baza lokalowa

    - budynek szkoły (klasy lekcyjne - pracownie specjalistyczne: językowa, nauk ścisłych z dygestorium i stołem demonstracyjnym, matematyczna, świetlica, biblioteka, sala artterapii, kuchnia i jadalnia, pracownia zajęć praktycznych, gabinet pedagogów, pomieszczenia administracji ośrodka), - budynek internatu (pięć grup wychowawczych, kuchnia do samodzielnego przygotowania posiłków przez wychowanków, pralnia, izba chorych, pracownia plastyczna, szatnia ubrań roboczych, magazyn sprzętu sekcji turystycznej, gabinet psychologów), - pomieszczenia gospodarcze (magazyn sprzętu żeglarskiego, magazyn rowerowy).
    Liczba osób w pokojach: 2-4
    Zaplecze gastronomiczne: - kuchnia i stołówka w budynku szkolnym, - kuchnia do samodzielnego przygotowywania posiłków przez wychowanków w budynku internatu.
    Zaplecze sportowe: - własna hala widowiskowo - sportowa, - zewnętrzne urządzenie treningowe TLS Sport, - siłownia, - sala Crossfit, - boiska trawiaste do piłki nożnej i siatkówki. Wychowankowie korzystają też z obiektów innych podmiotów (na mocy umów z partnerami): - pływalni w Zespole Szkół w Policach, - obiektów sportowych w kompleksie rekreacyjno - sportowym w Trzebieży (boisko typu Orlik, skatepark, siłownia na świeżym powietrzu. Wychowankowie korzystają też ze sportowego sprzętu specjalistycznego, m.in. sprzętu żeglarskiego i rowerów.
    Zaplecze kultoralno-oświatowe: - świetlica wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny i nagłośnieniowy, - sala artterapii z wyposażeniem (instrumenty muzyczne, sprzęt nagłośnieniowy, stroje teatralne), sceną, nagłośnieniem i oświetleniem scenicznym, - biblioteka z czytelnią, - pracownia internetowa, - sala do spotkań z rodzicami i bliskimi. Wychowankowie regularnie korzystają z profesjonalnego zaplecza do zajęć artystycznych w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach, w tym m.in. z sali widowiskowej posiadającej profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie.

    Oferta edukacyjna i wychowawcza

    Poza obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi nasi wychowankowie mają możliwość udziału w różnorodnych dodatkowych zajęciach z zakresu edukacji pozaformalnej, w tym m.in.: - kursach zawodowych w zawodach malarz, pomocnik kucharza, brukarz, operator wózków widłowych, glazurnik, cukiernik, - międzynarodowych warsztatach i wymianach młodzieży w ramach programu ERASMUS+, - projektach wolontariatu europejskiego (EVS), - konkursach tematycznych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, - systematycznych zajęciach rozwijających zainteresowania i uzdolnienia wychowanków, rozszerzonych o współpracę z młodzieżą z lokalnego środowiska (spoza MOW) i upowszechnianie rezultatów pracy poprzez wystawy, koncerty, pokazy, turnieje, udział w festiwalach. Program wychowawczy obejmuje też obowiązkowe zajęcia związane z rozwijaniem umiejętności potrzebnych w samodzielnym życiu, tj.: - kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, - kurs podstawowych umiejętności kulinarnych, - zajęcia służące nabyciu umiejętności obsługi sprzętu AGD, prania, sprzątania. Przykład dodatkowych zajęć edukacyjnych z udziałem naszych wychowanków: - międzynarodowe warsztaty w ramach ERASMUS+: https://www.youtube.com/watch?v=hmiu2iEJNWs - nagranie filmu o relacjach z ojcami: http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/fathero-film-z-przeslaniem-dla-ojcow,205754.html, www.father0.mowtrzebiez.pl - wolontariat europejski w MOW Trzebież: https://www.youtube.com/watch?v=lC3IxNhHYeY
    Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych:
    Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych Realizujemy programy profilaktyczne związane z przeciwdziałaniem przemocy i uzależnieniom od papierosów, alkoholu, narkotyków, dopalaczy i innych środków odurzających. Mają one różnorodny charakter, najczęściej jednak są ściśle związane z systematycznymi zajęciami pozalekcyjnymi w placówce. Do profilaktyki wykorzystujemy bowiem formy twórcze, uwzględniające zainteresowania młodzieży.
    Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań):
    Informacja o realizowanych w placówce zajęciach (koła zainteresowań) Realizujemy systematyczne, dobrowolne zajęcia ukierunkowane na rozwój indywidualnych uzdolnień i zainteresowań wychowanków: - zajęcia sportowe w sekcjach: CrossFit, piłka nożna, siatkówka, koszykówka, sekcja biegowa, zajęcia pływackie, - zajęcia artystyczne w grupie ArtCrew: zespół wokalno – instrumentalny, grupa teatralna, grupa cyrkowa (www.artcrew.pl) - rękodzieło: koło plastyczne, pracownia wikliniarstwa, pracownia ceramiczna, scrapbooking, - inne: koło turystyczno – krajoznawcze, kulinarne, wędkarskie, fotograficzne i ekologiczne. Przykłady zajęć pozalekcyjnych: - teledysk po warsztatach artystycznych: https://www.youtube.com/watch?v=emtT_-H84cs - reportaż z warsztatów fotograficznych https://www.youtube.com/watch?v=SQ9OuVivWt0
    Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
    Każdy z wychowanków objęty jest indywidualnym badaniem predyspozycji zawodowych, realizowanym przez zewnętrznego eksperta. Wychowankowie otrzymują indywidualną opinię dotyczącą predyspozycji zawodowych. Wychowankowie objęci są także doradztwem edukacyjno – zawodowym realizowanym w formie: - indywidualnego wsparcia przez pedagoga i psychologa, - udziału w specjalistycznych szkoleniach prowadzonych przez pracowników współpracujących z nami instytucji: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach, Państwowej Inspekcji Pracy Okręg w Szczecinie, Powiatowego Urzędu Pracy w Policach, Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie, Fundacji Akademia Młodzieży. Szczególną formą praktycznego doradztwa zawodowego są szkolenia zawodowe, realizowane w trybie innowacji pedagogicznej MOW Trzebież. Są to szkolenia w kilkunastu zawodach, dające możliwość - poza zdobyciem umiejętności - praktycznego poznania swoich predyspozycji i zainteresowań zawodowych. Doradztwo zawodowe jest także wspomagane zajęciami praktycznymi w formie: - kursów kwalifikacyjnych, - staży i praktyk zawodowych realizowanych u pracodawców. Wszyscy wychowankowie objęci są badaniem sanitarno - epidemiologicznym, w celu uzyskania możliwości podejmowania działalności zarobkowej. Wychowankowie przed 18 r. życia mogą brać udział w kursie prawa jazdy kat. B