Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Jaraczewo
63-233 Jaraczewo
Telefon: 62/ 740 97 01, 62 740 97 23, 607 699 934 Fax: 62/ 740 97 23
e-mail: cerekwica-mow@home.pl
http://www.cerekwica-mow.pl
Dyrektor: Małgorzata Grenda
Rodzaj placówki: publiczna
Organ prowadzący: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolkiego Departament Edukacji i Nauki
Przeznaczenie: Dla dziewcząt
Typ: resocjalizacyjna
Zawody:
Wielkopolski Samorządowy Zespół Placówek Terapeutyczno-Wychowawczych w Cerekwicy Nowej jest żeńską, publiczną placówką resocjalizacyjną, całodobową, całoroczną, realizującą swoje zadania w formie ciągłej oraz doraźnej, dla młodzieży w wieku 13-18 lat, niedostosowanej społecznie oraz zagrożonej niedostosowaniem społecznym.
Placówka usytuowana jest w zabytkowym, malowniczo położonym kompleksie parkowo – pałacowym w Cerekwicy Nowej. Swoją historię datuje od roku 1891. Wówczas Komisja Kolonizacyjna Wielkiego Księstwa Poznańskiego otwiera w Cerekwicy zakład wychowawczy dla dzieci moralnie zaniedbanych, kierowanych sądownie na podstawie prawa niemieckiego.
Do wybuchu II w. ś. był to zakład męski, a po jej zakończeniu do 1987 r. Zakład Poprawczy dla dziewcząt; po nim Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, a od roku 2018 Wielkopolski Samorządowy Zespół Placówek Terapeutyczno-Wychowawczych, w którym poza MOW rozpoczął działalność również Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii.
W skład kompleksu budynków zaadoptowanych na potrzeby Ośrodka wchodzą 3 internaty (jednym z nich jest pałac) budynek szkoły, sala sportowa i pracownia gastronomiczna do prowadzenia zajęć dydaktycznych w zawodzie kucharz. W 2011 r. Ośrodek został odnowiony i zmodernizowany. Pracownia gastronomiczna od 2023 r. jest ośrodkiem egzaminacyjnym w najwyższym standardzie wymagań ustawowych dot. kształcenia branżowego.
Liczba osób w pokojach: Pokoje od 2 do 4 osobowe. W pałacu zlokalizowane są trzy grupy wychowawcze, które posiadają własne łazienki, wspólne dla wszystkich wychowanek z grupy. W pozostałych dwóch internatach każdy pokój posiada własną samodzielną łazienkę.
Zaplecze gastronomiczne: W Ośrodku mieści się ogólna, nowocześnie wyposażona kuchnia ze stołówką, w której wydawane są obiady i zaprowiantowanie na śniadania i kolacje. Te przygotowuje się w grupach wychowawczych wyposażonych w kuchnie z jadalniami.
Zaplecze sportowe: Placówka posiada salę sportową, 4ha teren rekreacyjny z parkiem. Wygospodarowano też miejsce, w którym zainteresowane wychowanki zdobywają wiedzę i umiejętności ogrodnicze.
Zaplecze kultoralno-oświatowe: W szkole mieści się biblioteka i pracownia komputerowa. We wszystkich budynkach jest stały dostęp do bezprzewodowego Internetu. Szkoła wyposażona jest w nowoczesny sprzęt multimedialny.
W Ośrodku znajdują się pomieszczenia wielofunkcyjne: poddasze pałacu zagospodarowano na dwa pomieszczenia przeznaczone na realizowanie zadań kulturalno – oświatowych, zajęcia w grupach zainteresowań, okolicznościowe spotkania społeczności ośrodkowej, uroczystości, spotkania, konkursy, wieczorki poetyckie itp. Dla podobnych celów wykorzystuje się salę sportową i sąsiadująca z placówką salę wiejską - jeśli uroczystość, spotkanie organizowane są z lokalną społecznością, dla większej jeszcze liczby uczestniczących.
Branżowa Szkoła I Stopnia po SP kształcąca w zawodzie kucharz, - klasa I, II, III
Szkoła Podstawowa - klasa VII i VIII
Liceum Ogólnokształcące 4-letnie po SP. - klasa II
Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych:
1. Trening zastępowania agresji;
2. Trening umiejętności kontroli zachowań związanych z alkoholem i narkotykami TUKAN;
3. "Już Cię kocham, więc zaczekam - świadome, dojrzałe macierzyństwo";
4. "Znajdź właściwe rozwiązanie" - program inicjowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną;
5. "Trzymaj formę" - program kształtujący zachowania i postawę w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej;
6. Terapia metodą Tomatisa - stymulacja audio-psycho-lingwistyczna procesów poznawczych, zapamiętywania i koncentracji uwagi;
7. Terapia EEG-Biofeedback - metoda usprawniania funkcji ośrodkowego układu nerwowego.
8. Terapia uzależnień;
9. Profilaktyka antynikotynowa;
10. "ARS - czyli jak dbać o miłość" - program profilaktyki uniwersalnej adresowany do młodzieży w wieku 16-19 lat, celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodząca w dorosłe życie.
Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań):
przyrodniczo - krajoznawcze
plastyczne
muzyczne
pomocy wolontariackiej
taneczne
teatralne
wokalno - recytatorskie
drużyna harcerska
drużyna pożarnicza młodzików
sportowe: sekcja "Olimpijczyk" (rolkarstwo, piłka nożna, biegi, siłownia) sekcja piłki siatkowej, sekcja fitness
filmowe
Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
W placówce zatrudniony jest doradca zawodowy.