Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Kuźnia Raciborska
47-420 Kuźnia Raciborska
Telefon: 32 419-11-17 Fax: 32 419-11-17
e-mail: sekretariat@mowkuzniaraciborska.pl
https://mowkuzniaraciborska.pl/
Dyrektor: Grzegorz Mitkiewicz
Rodzaj placówki: publiczna
Organ prowadzący: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Przeznaczenie: Dla chłopców
Typ: resocjalizacyjna
Zawody:
Budynek internatu (pomieszczenia administracji, pokoje wychowanków, kuchnia stołówka)
Szkoła (6 klas lekcyjnych, biblioteka, pokój nauczycielski, toalety), warsztaty szkolne
Liczba osób w pokojach: 8 pokoi 3 osobowych, 12 pokoi 4 osobowych
Zaplecze gastronomiczne: Kuchnia, stołówka, aneks kuchenny dla wychowanków, miejsce na grila
Zaplecze sportowe: Hala sportowa, salka sportowa, boisko do piłki nożnej, boisko do siatkówki, siatkówki plażowej, siłownia, bilard, tenis stołowy, kort tenisowy ziemny.
Zaplecze kultoralno-oświatowe: Pracownie tematyczne: plastyczna, muzyczna, politechniczna, kulinarna, pracownia komputerowe, biblioteka.
5 klasa szkoła podstawowa
6 klasa szkoła podstawowa
7 klasa szkoła podstawowa
8 klasa szkoła podstawowa
I klasa Szkoły branżowej w MOW o profilu " monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie"
II klasa Szkoły branżowej w MOW o profilu " monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie"
Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych:
W ramach działań profilaktycznych realizowanych ne terenie MOW Kuźnia Raciborska kadra skupia się na promowaniu zdrowego stylu życia, prowadzeniu zajęć rozwijających umiejętności społeczne nieletnich (komunikacja, wyrażanie uczuć w aprobowany społecznie sposób), prowadzeniu zajęć zwiększających odporność na stres i wzmacniających kontrolę impulsów emocjonalnych, kształtowaniu postaw prospołecznych i ekologicznych, rozwijaniu umiejętności pracy w grupie, rozwijaniu umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, uwrażliwianiu na potrzeby innych, profilaktyce związanej z przeciwdziałaniem zażywaniu środków psychoaktywnych. Wychowankowie uczestniczą w zajęciach, na których poznają mediacje i dialog jako formy rozwiązywania konfliktów. Biorą aktywny udział w zajęciach profilaktycznych “Stop nikotynizmowi”. W ramach profilaktyki niedostosowania społecznego wychowankowie regularnie przygotowują pogadanki profilaktyczne dla uczniów okolicznych szkół w ramach autorskiego programu ośrodka “Ostrzegam – pomagam”. Na bieżąco współtworzą zajęcia grupowe na terenie ośrodka na temat zagrożeń w sieci oraz niebezpieczeństw płynących z internetu. Poprzez prace społeczne kształtują umiejętność współpracy w grupie oraz uwrażliwiają się na potrzeby innych. Współpraca z ośrodkami dla niepełnosprawnych, schroniskami dla zwierząt oraz hospicjum kształtuje w wychowankach postawy prospołeczne, wzmacnia empatię, a także uczy tolerancji.
Ponadto w ośrodku funkcjonuje Młodzieżowa Rada Wolontariatu, która swoimi działaniami obejmuje nie tylko powiat raciborski ale także województwo. Wychowankowie włączają się w akcje charytatywne na terenie całego kraju. Szkoła realizuje międzynarodowy program Face to Face w ramach którego wychowankowie mają możliwość udzielania lekcji i niesienia pomocy dzieciom z Kenii.
Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań):
Pracę wychowawczą w MOW oparto o działalność kół zainteresowań, gdzie wychowankowie mogą doskonalić swoje umiejętności i kształtować nawyk kreatywnego spędzania czasu wolnego:
1. Koło sportowe (sekcja piłki nożnej, tenisa stołowego, BJJ, wędkarska, taneczna, gier logicznych, ćwiczeń siłowych, tenisa ziemnego, narciarstwa alpejskiego i biegowego, lekkaatletyka)
2. Koło kulinarne
3. Koło muzyczne
4. Koło turystyczne (sekcja rowerowa, sekcja turystyki pieszej)
5. Koło plastyczne
6. Koło politechniczne
W szkolach działających przy MOW:
1. Koło informatyczne
2. Koło artystyczne ( muzyka, teatr, kabaret, taniec)
Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
W ramach szerzenia idei świadomego planowania edukacji i ścieżki zawodowej w trakcie indywidualnych i grupowych zajęć w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kuźni Raciborskiej kładzie się nacisk na autoanalizę predyspozycji zawodowych, indywidualnych uzdolnień, możliwości, zainteresowań oraz cech osobowości, które sprzyjają podjęciu określonych działań edukacyjnych przez wychowanków. Podejmowane działania mają na celu poznanie procesu aktywnego wyboru ścieżki kształcenia, poszukiwania pracy, uświadomienie konsekwencji dokonywanych wyborów oraz nabywanie zdolności przystosowywania się do zmian, rozwijanie umiejętności adaptacyjnych oraz umiejętności wytyczania celu i dążenia do jego realizacji zgodnie z założeniami. W ramach cyklicznych spotkań wychowankowie kształtują umiejętności podejmowania decyzji, nabywają umiejętności radzenia sobie ze stresem i ze zmianą, rozwijają zdolności komunikacji interpersonalnej, dokonują analizy własnego potencjału. Ponadto, w ramach zajęć rozwijających kompetencje społeczne podopieczni uczą się, w jaki sposób można radzić sobie z napięciem w sytuacji ekspozycji społecznej.