wai kontrast
System Kierowania Nieletnich

System Kierowania Nieletnich

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 w Krakowie w Zespole Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych Kraków

Dane teleadresowe
ul. Górka Narodowa 116
31-234 Kraków
Telefon: 12 415 00 40 wewn. 202; 230; 208 Fax: 12 415 00 40 wewn.2
e-mail: mowkrakow@poczta.fm
http://www.mow.krakow.pl


Dane organizacyjne

Dyrektor: Renata Stańczyk

Rodzaj placówki: publiczna
Organ prowadzący: Urząd Miasta Krakowa
Przeznaczenie: Dla chłopców
Typ: socjoterapeutyczna

Baza lokalowa

W ramach MOS-u działają trzy grupy wychowawcze. Każda grupa ma trzy sypialnie, świetlice, aneks kuchenny i łazienkę. W ramach ZPR-S działa także szkoła i kuchnia wraz ze stołówką.
Liczba osób w pokojach: do 4 osób
Zaplecze gastronomiczne: Każda grupa posiada aneks kuchenny. Dodatkowo działa kuchnia wraz ze stołówką, która wydaje śniadania, obiady i kolacje.
Zaplecze sportowe: Boisko trawiaste do gry w piłkę nożną, boisko asfaltowe wielofunkcyjne, siłownia, sala gimnastyczna w szkole.
Zaplecze kultoralno-oświatowe: W każdej grupie znajduje się świetlica, oprócz tego ogólnodostępne: biblioteka, sala komputerowa, pracownia gastronomiczna, pracownia dziennikarska i stolarska.

Oferta edukacyjna i wychowawcza

Na terenie placówki działa Gimnazjum Specjalne nr 85 i Szkoła Podstawowa nr 13. W szkole prowadzone są zajęcia wspierające edukację wychowanków tj. koła zainteresowań, lekcje wychowawcze (tematyczne) oraz zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze. Dodatkowo oprócz zajęć edukacyjnych, chłopcy uczęszczają na zajęcia specjalistyczne, które są dostosowane do aktualnych potrzeb wychowanków tj. terapia indywidualna, terapia grupowa, socjoterapia, profilaktyka uzależnień oraz koła zainteresowań prowadzone na terenie internatu. Ważnym elementem programu wychowawczego są zajęcia ułatwiające funkcjonowanie wychowanków w ośrodku (zajęcia integracyjno- adaptacyjne) oraz poza ośrodkiem. W postępowaniu edukacyjno - wychowawczym nacisk kładziony jest na wspieranie i rozwój potencjałów chłopców poprzez zajęcia celowane. Oprócz zajęć odbywających się na terenie ośrodka, wychowankowie wyjeżdżają na różnego rodzaju wycieczki krajoznawcze oraz uczęszczają do instytucji kulturalno-oświatowych. Metodami pracy wychowawczej są m.in. dialog motywacyjny, system ekonomii punktowej, metoda "sytuacji uczących", metoda społeczności terapeutycznej.
Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych:
Profilaktyka uzależnień prowadzona jest w ramach zajęć z socjoterapii, terapii grupowej i indywidualnej. Wychowankowie uczestniczą także w zajęciach w ramach "Programu profilaktyki wskazującej dla osób używających narkotyków". Podopieczni biorą także udział w wielu akcjach promujących zdrowy styl życia.
Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań):
W ramach zajęć pozalekcyjnych prowadzone są obowiązkowe zajęcia terapeutyczne (socjoterapia, terapia grupowa i indywidualna) i wychowawcze. W placówce organizowanych jest szereg zajęć kulturalno-sportowych (m.in. wyjścia do kina, teatrów, muzeów, wycieczki turystyczne, basen, turnieje piłkarskie, konkursy). Istnieją kółka zainteresowań: taneczne, kulinarne, zdobywania sprawności, "Można inaczej".
Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
W placówce zatrudniony jest doradca zawodowy, który m.in. przeprowadza testy predyspozycji zawodowych i edukacyjnych wychowanków.