wai kontrast
System Kierowania Nieletnich

System Kierowania Nieletnich

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Lubaczów

Dane teleadresowe
ul. Kościuszki 145
37-600 Lubaczów
Telefon: 16 632 10 88 Fax: 16 632 10 88
e-mail: sekretariat@zplubaczow.com
mow.zplubaczow.com


Dane organizacyjne

Dyrektor: Małgorzata Jachyra-Mazepa

Rodzaj placówki: publiczna
Organ prowadzący: Starostwo Powiatowe w Lubaczowie
Przeznaczenie: Dla chłopców
Typ: resocjalizacyjno-rewalidacyjna

Zawody:

  • Kucharz
  • Murarz-tynkarz
  • Baza lokalowa

    Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Lubaczowie jest publiczną placówką, prowadzoną przez powiat lubaczowski, działającą od 1957r. Placówka ma charakter resocjalizacyjno-rewalidacyjny, świadczy opiekę całodobową i całoroczną. Przeznaczona jest dla 60 chłopców, z całej Polski, w wieku 13-18 lat. Przebywa w nim młodzież niedostosowana społecznie i niepełnosprawna intelektualnie w stopniu lekkim wymagająca stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i resocjalizacji. Wychowankowie MOW wywodzą się na ogół z rodzin dysfunkcyjnych i patologicznych. Szkoła znajduje się na parterze piętrowego budynku, a w jej skład wchodzi: • 8 klasopracowni przedmiotowych, wyposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne typu: tablice interaktywne i multimedialne, sprzęt RTV, komputery, rzutniki, projektory. • sala gimnastyczna, • siłownia, • sala audiowizualna, • biblioteka z czytelnią, • gabinet pedagoga, • gabinet psychologa, • gabinet lekarski, • gabinet wicedyrektora ds. dydaktycznych, • oraz pokój nauczycielski. W szkole działa ponadto gabinet specjalistyczny EEG Biofeedback. W ostatnim czasie została oddana do użytku nowoczesna sala multimedialna z zapleczem do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych. Internat usytuowany jest na I piętrze tegoż budynku. Znajdują się tu: • pomieszczenia 6 grup wychowawczych, w skład których wchodzą: świetlica, sypialnie, łazienka, aneks kuchenny, • nowoczesna pracownia socjoterapeutyczna, • izolatka, • pokój gościnny dla odwiedzających, • kuchnia, • gabinet wicedyrektora ds. wychowawczych • oraz pokój wychowawców.
    Liczba osób w pokojach: Każda grupa składa się z trzech pomieszczeń. Maksymalna liczebność grupy to 12 wychowanków
    Zaplecze gastronomiczne: Większość grup wychowawczych posiada aneks kuchenny, przystosowany do przyrządzania drobnych posiłków oraz dań ciepłych. Ponadto w internacie znajduje się pomieszczenie do organizowania zajęć kulinarnych. Wyposażone jest w podstawowe i niezbędne urządzenia AGD. Ośrodek dysponuje także własną kuchnią ze stołówką.
    Zaplecze sportowe: Ośrodek posiada wielofunkcyjne boisko typu „Orlik”, salę gimnastyczną, siłownię. Ponadto posiadamy sprzęt sportowy oraz kajaki z osprzętem, rolki, rowery, wędki, narty, łyżwy.
    Zaplecze kultoralno-oświatowe: MOW posiada do dyspozycji wychowanków dobrze wyposażone zaplecze kulturalno-oświatowe: - bibliotekę wraz z czytelnią, w której oprócz bogatego księgozbioru znajdują się filmy i programy edukacyjne, gry planszowe, - nowoczesną salę multimedialną z zapleczem do zajęć rewalidacyjnych, - pracownię komputerową, - pracownię socjoterapeutyczną, - salę audiowizualną, - pracownia ceramiczna.

    Oferta edukacyjna i wychowawcza

    W MOW działalność dydaktyczna rozumiana jest jako: - indywidualizacja procesu edukacyjnego, polegającego na wykorzystaniu w procesie edukacyjnym potencjału dziecka niepełnosprawnego oraz bazowaniu na jego zainteresowaniach i zdolnościach, - kształtowanie pozytywnego stosunku do obowiązku szkolnego poprzez wprowadzenie nowoczesnych form i metod edukacyjnych, - dobór i realizacja programów nauczania obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć pozalekcyjnych z uwzględnieniem możliwości, potrzeb i zainteresowań uczniów, - wzbudzanie motywacji do nauki, stwarzanie uczniom warunków umożliwiających rozwijanie zainteresowań oraz poszerzanie wiedzy. Oprócz obowiązkowych zajęć edukacyjnych wynikających z ramowych planów nauczania prowadzone są zajęcia o charakterze rewalidacyjnym oraz resocjalizacyjnym, a także te, które są organizowane w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej: - Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z języka polskiego, - Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z matematyki, - Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, -Trening umiejętności społecznych, - Terapia pedagogiczna, - Terapia psychologiczna, - Doradztwo edukacyjno – zawodowe, - Usprawnianie technik pisania i czytania, - Rozwijanie rozumowania arytmetycznego, - Doskonalenia zdolności percepcyjno- motorycznych, - Usprawnianie analizatora wzrokowego i koordynacji wzrokowo – ruchowej, Od roku szkolnego 2018/2019 utworzono oddział I klasy Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie kucharz. Od roku szkolnego 2019/2020 zostanie utworzony oddział I klasy Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie murarz-tynkarz Natomiast od roku szkolnego 2019/2020 zostanie otworzona I klasa Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie murarz-tynkarz. W roku szkolnym 2020/2021 funkcjonować będzie klasa I Branżowej Szkoły I Stopnia/SP w zawodzie murarz-tynkarz do 8 uczniów i kucharz do 8 uczniów a także 2-a oddziały II klasy BSI/SP w zawodzie murarz-tynkarz W roku szkolnym 2023/2024 funkcjonować będzie: VII/VIII klasa – do 16 uczniów I klasa BSI/sp wielozawodowa (murarz-tynkarz i kucharz) - do 16 uczniów II klasa BSI/sp wielozawodowa (murarz-tynkarz i kucharz) - do 16 uczniów III klasa BSI/sp wielozawodowa (murarz-tynkarz i kucharz) - do 16 uczniów Ponadto Dyrekcja Placówki zakłada w miarę potrzeb możliwość zmian w zakresie kierowania nieletnich do poszczególnych klas oraz liczby uczniów objętych zajęciami rewalidacyjnymi.
    Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych:
    Program wychowawczo-profilaktyczny MOW w Lubaczowie jest wynikiem diagnozy, w której uwzględniono potrzeby rozwojowe wychowanków - uczniów, potrzeby wynikające ze specyfiki środowiska ośrodka i szkoły oraz szeroko pojęty kontekst przemian społeczno-ekonomicznych w kraju. Profilaktyka rozumiana jest tu jako złożony proces wspierania zintegrowanych, wielopłaszczyznowych działań resocjalizacyjno-readaptacyjnych zmierzających do wypracowania racjonalnego poczucia własnej wartości oraz przeciwdziałania i eliminacji destrukcyjnych czynników zakłócających proces wychowania. W związku z diagnozą potrzeb naszych wychowanków szczególny nacisk kładzie się na profilaktykę selektywną i wskazującą. Działania profilaktyczne obejmują w szczególności: 1.Realizowanie wśród uczniów/wychowanków oraz w miarę możliwości rodziców programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego dostosowanych do potrzeb indywidualnych i grupowych oraz realizowanych celów profilaktycznych. Program Profilaktyki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie. Bezpieczna i przyjazna szkoła – przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym: „Rzuć palenie razem z nami” szkodliwość palenia papierosów. AIDS – niebezpieczeństwo współczesnej cywilizacji. Cyberprzemoc – zagrożenie w sieci. 2.Przygotowanie oferty zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, jako alternatywnej pozytywnej formy działalności zaspakajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej. 3.Kształtowanie i wzmacnianie norm przeciwnych używaniu środków i substancji przez wychowanków, a także norm przeciwnych podejmowaniu innych zachowań ryzykownych. 4.Doskonalenie zawodowe nauczycieli i wychowawców w zakresie realizacji szkolnej interwencji profilaktycznej w przypadku podejmowania przez wychowanków zachowań ryzykownych. 5.Włączanie, w razie potrzeby, w indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny działań z zakresu przeciwdziałania używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych
    Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań):
    Oprócz obowiązkowych zajęć ośrodek posiada szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań: muzykoterapia, zajęcia artystyczne, praca z komputerem, koła zainteresowań: przedmiotowe, informatyczne, artystyczne, sportowe, wędkarskie, muzyczno-relaksacyjne, lekkoatletyczne, rękodzielnicze, turystyczne,fotograficzne, małe formy teatralne, gier planszowych, techniczne. Dodatkowo wychowankowie maja możliwość uczestnictwa w zajęciach rozwijających zainteresowania, ceramicznych, Szkolnym Kole Wolontariatu oraz Drużynie Harcerskiej. Ponadto placówka posiada gabinety specjalistyczne z przestrzenią do wyciszenia oraz salę do zajęć rozwijających zainteresowania. Ośrodek stwarza również uczniom warunki do rozwijania zainteresowań oraz poszerzania wiedzy poprzez: Turnieje Wiedzy i Sprawności, organizowanie zajęć i rozgrywek sportowych, konkursy – przedmiotowe, plastyczne, czytelnicze, udział w imprezach sportowych o charakterze ogólnopolskim, udział w rożnego rodzaju przedsięwzięciach w środowisku lokalnym, organizację wycieczek pieszych, rowerowych oraz kilkudniowych obozów terapeutycznych i edukacyjnych.
    Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
    Tematyka w ramach doradztwa edukacyjno – zawodowego prowadzona jest na zajęciach z wychowawcą, odbywają się wycieczki zawodoznawcze do zakładów pracy i przedsiębiorstw, organizowane są pogadanki prowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lubaczowie oraz są spotkania z pośrednikami pracy – pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaczowie. W ofercie edukacyjnej znajdują się zajęcia z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego