Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. dr. Janusza Korczaka w Jastrowiu Jastrowie
64-915 Jastrowie
Telefon: 67 266 28 83 Fax: 67 266 28 83 wew. 15
e-mail: mow2@zlotow-powiat.pl
http://www.mow-jastrowie.pl
Dyrektor: Renata Aniserowicz
Rodzaj placówki: publiczna
Organ prowadzący: Starostwo Powiatowe w Złotowie
Przeznaczenie: Dla dziewcząt
Typ: resocjalizacyjna
Zawody:
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy dysponuje obiektem, w którym znajdują się szkoła i internat. W internacie przygotowano miejsca dla 48 wychowanek. W nowo wybudowanej części obiektu znajdują się sale lekcyjne, nowoczesna pracownia gastronomiczna, sala terapeutyczna, biblioteka i siłownia.Internat posiada również w pełni wyposażoną stołówkę. Część szkolna posiada odrębne zaplecze sanitarno-higieniczne. Wszystkie sale lekcyjne oraz sala reprezentacyjna wyposażone są w nowoczesne centra multimedialne.
Liczba osób w pokojach: 4
Zaplecze gastronomiczne: W budynku znajdują się 4 aneksy kuchenne, po 1 dla każdej grupy wychowawczej.
Zaplecze sportowe: Ośrodek posiada boisko sportowe oraz bardzo dobrze wyposażoną siłownię.
Ośrodek nie posiada własnej sali sportowej ale korzysta z sali gimnastycznej usytuowanej po sąsiedzku (10m).
Ośrodek korzysta również z boisk sportowych "Orlik" na terenie miasta Jastrowie.
Zaplecze kultoralno-oświatowe: Ośrodek posiada 4 świetlice dla grup wychowawczych, salę komputerową wyposażoną w 16 stanowisk. Posiadamy własną bibliotekę dla wychowanek oraz korzystamy z zasobów Biblioteki Miejskiej. Posiadamy również salę do zajęć terapeutycznych i rewalidacyjnych.
W skład Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. dr. Janusza Korczaka w Jastrowiu wchodzi: Szkoła Branżowa I stopnia z oddziałami integracyjnymi, obejmująca kształcenie w zawodzie - kucharz na poziomie klasy I , II i III. W placówce funkcjonuje dwukondygnacyjny internat. Podstawową formą organizacyjną w internacie jest grupa wychowawcza licząca do 12 wychowanek. Internat przygotowany jest dla 4 grup.
Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych:
W placówce realizowane są różne programy profilaktyczne, między innymi: program profilaktyczny "19 dni przeciwko przemocy"; udział w programie Ministra Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę"; udział w programie " Profilaktyka na miarę" i " Hip- Hop w resocjalizacji", współpraca z Regionalnym Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie. Wychowanki są beneficjentem Fundacji Pomocy Dzieciom "Tak po Prostu". W ośrodku prowadzone są różnorodne innowacje pedagogiczne dla wychowanek np.: " Animacja, resocjalizacja, integracja". Organizujemy wycieczki edukacyjno- krajoznawcze. Wychowanki do tej pory miały możliwość odwiedzić Kraków, Wadowice, dwukrotnie Zakopane, Toruń Kołobrzeg i Warszawę. Wychowanki dwukrotnie uczestniczyły w "Marszu Żywych" na terenie obozu w Oświęcimiu oraz wzięły udział w projekcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego " Do Hymnu" w którym zostały wyróżnione i otrzymały nagrodę Dyrektora Narodowego Centrum Kultury. Od 27.06 2023 ośrodek podjął współpracę w ramach projektu ministerialnego "DENTOBUS", dzięki, któremu podopieczne zostały objęte opieką dentystyczną na terenie ośrodka.
Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań):
Koła zainteresowań funkcjonujące w placówce to koło: teatralne, plastyczne, muzyczne, kulinarne, sportowe - sekcja biegaczy, siatkówka, taniec, koło poetyckie. W ramach pracy z uczniem zdolnym funkcjonuje koło chemiczne i geograficzne. W placówce prężnie działa grupa wolontariatu. Wychowanki biorą również udział w akcjach na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Jastrowiu, Fundacji Złotowianka. Młodzieżowe animatorki przez cały rok działają na rzecz dzieci na terenie całego Powiatu Złotowskiego w ramach współpracy z Fundacją Bezpieczny Powiat. Ponadto koło wolontariatu współpracuje z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Jastrowiu oraz Związkiem Emerytów i Rencistów, a także z Ośrodkiem Kultury w Jastrowiu. Ośrodek współpracuje również z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Złotowie, biorąc udział w prelekcjach oraz programach profilaktycznych. Na terenie placówki organizowane są warsztaty prowadzone przez pracowników Powiatowej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Złotowie. Ośrodek współpracuje także z Powiatową Komendą Policji w zakresie profilaktyki. Dziewczęta w roku szkolnym 2024/2025 były beneficjentem projektu profilaktycznego finansowanego przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu, którego celem było walka i przeciwdziałanie uzależnieniom pn. : "Wybieram Marzenia, Nie Uzależnienia"
Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
W ośrodku prowadzone są zajęcia dla wychowanek związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu, dziewczęta uczestniczą w giełdach szkół oraz poznają specyfikę pracy w różnych zawodach odwiedzając bezpośrednie stanowiska pracy. Ośrodek współpracuje ze Szkoła Policji w Pile, hotelami "Arche" i "Gromada". Wychowanki uczestniczą również w zajęciach prowadzonych przez pracowników Urzędu Pracy w Złotowie. Ośrodek brał udział w projekcie finansowanym ze środków unijnych " W trosce o przyszłość młodzieży. Wsparcie dla uczniów Szkoły Branżowej." w ramach którego, wychowanki zdobyły dodatkowe kwalifikacje zawodowe barmana oraz baristy.