wai kontrast
System Kierowania Nieletnich

System Kierowania Nieletnich

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Kłodzko

Dane teleadresowe
ul. Rajska 1
57-300 Kłodzko
Telefon: 74 600 00 02 - pedagog, 665565755 - dyrektor, 885565755- wicedyrektor e-mail: sekretariat@mosklodzko.pl, dyrektor@mosklodzko.pl


Dane organizacyjne

Dyrektor: Dagmara Szymańska

Rodzaj placówki: publiczna
Organ prowadzący: Starostwo Powiatowe w Kłodzku
Przeznaczenie: Koedukacyjna
Typ: socjoterapeutyczna

Baza lokalowa

MOS w Kłodzku to koedukacyjny ośrodek socjoterapii, przy ul. Rajskiej 1. W placówce funkcjonuje szkoła podstawowa dla uczniów klas V-VIII oraz internat.
Liczba osób w pokojach: do 4 osób
Zaplecze gastronomiczne: W MOS Kłodzko – oprócz pomieszczeń grupowych z aneksami kuchennymi znajduje się duża stołówka wraz z kuchnią i pomieszczeniami magazynowymi. Wszystkie posiłki przygotowywane są przez personel kuchenny.
Zaplecze sportowe: W MOS Kłodzko znajduje się sala gimnastyczna z zapleczem (magazyn, toalety z prysznicami, szatnie).
Zaplecze kultoralno-oświatowe: Biblioteka szkolna Pracownia komputerowa na 16 stanowisk Dla każdej z grup wychowawczych jest dostępna świetlica grupowa i pomieszczenie z aneksem kuchennym Duża stołówka pełniąca funkcję świetlicy na zajęcia integracyjne dla wszystkich grup wychowawczych

Oferta edukacyjna i wychowawcza

MOS w Kłodzku to koedukacyjny ośrodek socjoterapii, przy ul. Rajskiej 1. Wspólna szkoła dla dziewcząt i chłopców (5 klas do 16 osób: klasa V,VI, VII oraz dwie klasy VIII). W sumie w ośrodku przewidziane są miejsca dla 68 wychowanków (36 dziewcząt oraz 32 chłopców – łącznie 6 grup wychowawczych liczących do 12 osób każda). Grupy wychowawcze są powadzone oddzielnie dla dziewcząt i chłopców. W klasach VII I VIII szkoły podstawowej jest prowadzony przedmiot – przygotowanie do pracy w wymiarze 5 godzin tygodniowo (fryzjerstwo). Do MOS przyjmowana jest młodzież w wieku 11-18 lat w normie intelektualnej na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydawanego przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym – na prośbę rodziców/opiekunów prawnych. Przy przyjęciu z opiekunami prawnymi lub faktycznymi zostaje podpisana umowa szczegółowo określająca obowiązki obu stron. Dla wszystkich wychowanków są prowadzone zajęcia socjoterapeutyczne, z podziałem na grupy, podczas których realizuje się elementy warsztatów zastępowania agresji ART, pracuje się metodą cyklu Kolba, arteterapię, profilaktykę pierwszorzędową, zajęcia terenowe, wprowadza się elementy doradztwa edukacyjno-zawodowego. Zapewniamy młodzieży stałe wsparcie pedagogów, psychologów oraz logopedy. Stałym punktem są zebrania społeczności ośrodka, podsumowujące tygodniowe zachowanie wychowanków, podczas których wyciągane są pozytywne i negatywne konsekwencje postępowania młodzieży. Ponadto w placówce działa punkt konsultacyjno – doradczy dla rodziców, w którym można uzyskać fachową pomoc specjalistów różnych dziedzin.
Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych:
1) W placówce realizuje się program wychowawczo - profilaktyczny obejmujący przede wszystkim profilaktykę pierwszorzędową. Oprócz tego sprawnie działa system motywacyjny, wg którego zachowanie wychowanków jest oceniane – zarówno w szkole, jak i podczas zajęć wychowawczych w grupach. Uzyskanie odpowiednio wysokiej średniej liczonej w systemie tygodniowym, uprawnia do wyjazdu na przepustki weekendowe oraz korzystania z innych przywilejów – udziału w wycieczkach, imprezach lokalnych, dostępie do Internetu i pracowni komputerowej itp. 2) Nasz ośrodek - jako jeden z sześciu młodzieżowych ośrodków socjoterapii w Polsce zakwalifikował się do ogólnopolskiego projektu "Wychować człowieka mądrego. Wprowadzenie modelu pracy wychowawczej i resocjalizacyjnej z zastosowaniem metody tutoringu szkolnego jako profilaktyki pozytywnej problemów w polskiej szkole". Realizatorem projektu jest Instytut Tutoringu Szkolnego - www.tutoring.org.pl (placówka Towarzystwa Edukacji Otwartej), a projekt sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań):
W ramach wychowawczych zajęć popołudniowych organizowane są różnorodne zajęcia pobudzające zainteresowania wychowanków: - kulinarne, - plastyczne, - teatralne, - wokalne, - survivalowe, - taneczne, - o charakterze wolontarystycznym. Placówka aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym: Starostwem Powiatowym w Kłodzku, Urzędem Miasta w Kłodzku, Urzędem Gminy Kłodzko, Strażą Miejską w Kłodzku, Komendą Policji w Kłodzku, Bibliotekami miasta i gminy Kłodzko, nadleśnictwami w Bardzie i Lądku Zdroju, Galerią handlową „Twierdza” w Kłodzku, Kołami Gospodyń Wiejskich z Krosnowic i Ołdrzychowic, ośrodkami kultury miasta i gminy Kłodzko, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Towarzystwem Miłośników Krosnowic i Klubem Seniora w Krosnowicach, DPS – ami w Podzamku i Dusznikach Zdroju, współorganizując różnorodne imprezy i atrakcyjne zajęcia dla naszych wychowanków.
Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
W szkole organizuje się doradztwo zawodowe zgodnie z rozporządzeniem w klasach VII i VIII. Oprócz tego – w ramach programu wychowawczego – w każdej grupie wychowawczej organizuje się popołudniowe zajęcia wychowawcze o tej tematyce.